blog.nayma.pl


Dla miłośników HTML5, CSS3, JS, WordPress oraz systemu macOS

Dariusz Nayma.pl
Autor Wpisu

Podziel się


Tagi


Aktualizacja Ghost do nowej wersji

Dariusz Nayma.plDariusz Nayma.pl

Wstęp do aktualizacji

Jak wykonać aktualizację Ghost do najnowszej wersji ? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i można to w zasadzie zrobić na kilka sposobów. Niestety na razie nie ma wbudowanych aktualizacji automatycznych więc musimy to zrobić ręcznie, ale nie wymaga to jakiejś wprawy czy dużych umiejętności.

1. Zrób backup

Zrób kopię wszystkich plików z folderu /content/ oraz pliku config.js. Najlepiej jest zrobić kopię wszystkiego plus bazy danych. O backup pisałem już w artykule:
https://blog.nayma.pl/backup-strony-przy-uzyciu-bash-i-cron/
Zapraszam się do zapoznania się jak w prosty sposób stworzyć sobie skrypt do robienia automatycznych kopii wprost z terminala oraz CRON.

2. Wyłącz swoja aplikację

Obowiązkowo przed wszystkimi pracami wyłączamy nasza aplikację.

3. Sprawdź wersję

Sprawdź wersję swojego Ghost i zobacz czy jest to aktualizacja z tej samej serii czy zmienia się nam numeracja. Z aktualizacjami np z wersji 0.7 do 0.7.1 itp nie będzie najmniejszego problemu. Jeśli jednak zmienia się nam numeracja z np. z 0.7 do 0.8 mogą pojawić się problemy. Dlatego zawsze robimy backup. Jako ciekawostkę dodam że robiłem już aktualizacja z 0.7 do 0.8 serii oraz do 1.0 alpha i nie miałem z tym problemów jednak czasami trzeba zaktualizować swoja bazę danych.

1. Pobierz najnowszą wersję Ghost

Pobierz najnowsza wersję Ghost korzystając z adresu url: https://ghost.org/zip/ghost-latest.zip Pod tym adresem zawsze zawsze znajdziesz najświeższą i stabilną wersję Ghost.

Mozna pobrac go również z poziomu terminala/bash. Przykładowe polecenie:

curl -L https://ghost.org/zip/ghost-latest.zip

2. Rozpakuj pliki

Rozpakuj pobrany plik z najnowszą wersją Ghost. W większości systemów możesz to zrobić poleceniem, np. unzip ghost-0.8.0.zip -d ghost-0.8.0.

3. Usuń stare pliki

Przejdź do katalogu z swoja aplikacja Ghost i usuń katalog core. Ten katalog zawiera cały rdzeń Ghost i z reguły wystarczy usunąć tylko ten katalog.

UWAGA!! Nigdy nie usuwaj katalogu content !!

Możesz też dla pewności usunąć plik index.js oraz wszystkie pliki z rozszerzeniem .md oraz .json.

UWAGA!! Nigdy nie usuwaj pliku config.js !!

4. Skopiuj nowe pliki

W pierwszej kolejności skopiuj katalog core. Skopiuj również i nadpisz pliki: index.js, package.json oraz npm-shrinkwrap.json – te pliki muszą być nadpisane i skopiowane by aktualizacja się udała.

Możesz również skopiować pliki takie jak .md czy README.md czy PRIVACY.md.

Jeśli używasz motywu Casper – domyślnego szablonu – bez żadnych modyfikacji możesz skopiować również katalog content/themes/casper aby zaktualizować szablon do aktualnej wersji.

cp -R path-to-unzipped-ghost-folder/content/themes/casper path-to-ghost-install/content/themes

5. Aktualizujemy zależności Node.js

Aktualizujemy wszystkie pakiety i zależności node.js poleceniem:

npm install --production

To może potrwać do 2-3 minut. Wszystko zależy od serwera i sprawności łącza. U mnie trwa to raczej w okolicy 1 minuty.

6. Włącz Ghost

Włączamy naszą aplikację i cieszymy się nową wersją Ghost. Proste prawda ? Z informacji w internecie wynika jednak jasno że wersja 1.0 wprowadzi możliwość automatycznych aktualizacji co na pewno przyda się początkującym użytkownikom.

Komentarze