blog.nayma.pl


Dla miłośników HTML5, CSS3, JS, WordPress oraz systemu macOS

Dariusz Nayma.pl
Autor Wpisu

Podziel się


Tagi


Co nowego zobaczymy w Ghost 1.0 ??

Dariusz Nayma.plDariusz Nayma.pl

Ghost 1.0 już za jakiś czas

Ghost w wersji 1.0 jest cały czas rozwijany i na dniach przechodzi z fazy alpha, która ukazała się aż w 19 odsłonach do fazy beta. Poniżej postaram się przybliżyć wam Co nowego pojawi się w wersji 1.0 i czy warto na nią czekać.

Najważniejsze zmiany

Po instalacji wersji 1.0 alpha19 zobaczymy zupełnie nowy ekran logowania się do Ghost. Niestety nie zrobiłem screenów więc samą rejestrację i panel logowania omówię zapewne po wydaniu wersji oficjalnej. Po logowaniu do panelu admina zobaczymy dość mocno odnowiony panel. Wszystko Teoretycznie jest podobne ale wygląda teraz bardziej spójnie i jeszcze bardziej dopracowanie. Jest nowy pasek boczny oraz nowe guziki.

W ustawieniach głównych zmian jest sporo. Wszystkie opcje są teraz zwijane przez co nie trzeba wszystkiego przewijać ale tez panel stał się bardziej przejrzysty. Zniknęły z niego opcje wyboru szablonu, które zostały przeniesione teraz do nowej zakładki głównej "Design".

Panel "Labs" również został całkowicie odświeżony i wygląda on bardziej spójnie. Wszystkie opcje zajmują teraz równe odległości i takie same guziki. Dodano też fajną opcję: Night Shift - zmieniającą nasz panel w nocy na ciemny.

Tak wygląda blog wieczorem po aktywacji Night Shift:

W zakładce "Code injection" nie zauważymy żadnych większych zmian.

W nowej zakładce "Design" zobaczymy ustawienia menu głównego oraz możliwość wyboru i wgrania szablonów. Moim zdaniem ma to sens i jest bardziej logiczne niż w starszych wersjach.

Największe zmiany jednak czekają nas w edytorze postów. Nie ma już jak kiedyś podzielonego okna na edytor i podgląd Markdown. Teraz wszystko robimy z podglądem w jednym oknie. Możemy dodawać sekcje takie jak Tekst, Markdown, Zdjęcie, Embed czy linie i listy.

Osobiście mam jeszcze mieszane uczucia co do tej zmiany. Wydaje mi się, że starsza opcja bardziej przypadła mi do gustu i miała większy sens. Ta na pewno spodoba się początkującym, którzy nie chcą uczyć się skrótów klawiszowych. Poniżej np dodawanie obrazka do wpisu:

lub np edycja Markdown:

Zmianie uległ tez panel opcji postu. Jest teraz spójny z całym design Ghost i bardziej przejrzysty:

Zmianie uległ też panel publikacji posta. Możemy w nim od razu wybrać datę lub opublikować od razu wpis:

Podsumowanie

Całość robi bardzo pozytywne wrażenie. Dla mnie przekonujący jest spójny i przejrzysty design, który w obecnej wersji 0.11.8 pozostawia jeszcze troszkę do życzenia. Wersja 1.0 na pewno ujednolici wszystko co jest moim zdaniem zmiana na spory plus. Zostać ma też automatyczna aktualizacja do nowszych wersji. Będzie to wyglądać podobnie jak w WordPress czyli aktualizacjami mamy zarządzać z poziomu panelu administracyjnego. Na razie jednak szybka aktualizację możemy zrobić jedynie z poziomu bash/terminala instalując ghost cli i wpisując polecenie ghost update. Niemniej jest to jednak bliski krok do automatycznych aktualizacji z poziomu panelu zarządzania. Niestety najmniej przypadł mi osobiście nowy sposób pisania postów. Starszy o wiele bardziej mi się podoba i jest dla mnie zdecydowanie wygodniejszy dla wprawionych użytkowników. Ja osobiście czekam na pojawienie się wtyczek i pluginów do Ghost. Dzięki temu będzie można w prosty sposób rozszerzyć jego możliwości.

Komentarze