blog.nayma.pl


Dla miłośników HTML5, CSS3, JS, WordPress oraz systemu macOS

Dariusz Nayma.pl
Autor Wpisu

Podziel się


Tagi


Darmowy Plugin Cache Enabler dla WordPress

Dariusz Nayma.plDariusz Nayma.pl

Słowem wstępu

Myślimy, że wpis ten zaczniemy od wytłumaczenia, po co używać i jakie są zalety pluginów do cache oraz dlaczego wybrać akurat Cache Enabler dla WordPress. Za każdym razem, gdy ktoś odwiedza waszą stronę oparta o system WordPress wykonuje wiele operacji po stronie samego skryptu oraz pobiera szereg informacji z bazy danych, a to wszystko wymaga dodatkowego czasu. Na tej podstawie generowana jest ostatecznie widoczna dla użytkownika strona. Cache Enabler zapisuje na serwerze wygenerowaną w ten sposób witrynę, dzięki czemu jej kolejne odwiedzenie nie wymaga już wykonania szeregu operacji, co skutkuje dużo szybszym wczytywaniem i odciąża serwer.

Podstawowe zalety Cache Enabler dla WordPress:

 • Bardzo efektywny i **szybki silnik cache **
 • Automatyczne lub ręczne czyszczenie cache
 • Wyświetlanie wielkości cache
 • Expiry directive
 • Minification dla HTML oraz Inline Javascript
 • działa z WordPress multisite
 • Działa z Custom Post Type
 • jak narazie pierwszy plugin wpierający WebP dla WordPress (Działa z wtyczką Optimus – więcej informacji na stronie)
 • Wspiera responsywne obrazki dzięki srcset dodanym w WordPressie 4.4
 • 100% DARMOWY
 • pełna obsługa HTTP/2

Testy

Tak wygląda test strony którą właśnie oglądacie przed włączeniem pluginu Cache Enabler. Jak widzimy czas ładowania jest ponad 3 sekundy.

cache-enabler-wordpress-01

I kilka sekund później po włączeniu pluginu mamy wynik prawie połowę lepszy bo 1.71 sekundy. To już zadowalający wynik. Oczywiście takich testów robiliśmy zdecydowanie więcej i za każdym razem dzięki pluginowi Cache Enabler uzyskaliśmy sporo lepsze czasy ładowania.

cache-enabler-wordpress-02

Polecamy jako uzupełnienie pluginu Cache Enabler zainstalować również darmowy plugin tego samego dewelopera o nazwie CDN Enabler - WordPress CDN Plugin dzięki któremu przyspieszymy ładowanie naszej strony w zależności od regionu świata. Jest to prosty plugin typu CDN czyli Content Delivery Network to sieć serwerów znajdujących się w wielu centrach danych rozproszonych na całym świecie. CDN używa się do zwiększenia wydajności stron i dostępności treści internetowych dla użytkowników końcowych, gdyż np użytkownik z USA będzie ładował stronę z serwera CDN w USA a nie naszego serwera macierzystego w Polsce, przez co strona załaduje się dużo szybciej.

Plugin ściągniemy tutaj: https://wordpress.org/plugins/cdn-enabler/

Ustawienia Cache Enabler

Aby przejść do ustawień naszego pluginu Cache Enabler dla WordPress klikamy w Panelu Administratora w Ustawienia->Cache Enabler i naszym oczom pokaże się karta ustawień jak na poniższym screenie. Ustawienia są bardzo proste. Ustawiamy ważność cache. Zalecamy większości użytkownikom ustawić wartość 0. Następnie ustawiamy automatyczne czyszczenie cache po dodaniu nowego artykułu/wpisu , następnie włączamy kompresje dostarczanego pliku cache przez co przyspieszymy jego przesyłanie. Możemy też pokusić się o włączenie i używanie zdjęć w formacie WebP ale ten format wpiera jedynie przeglądarka Chrome. Następnie uzupełniamy sekcję "Cache Exclusions" czyli strony lub posty których nie chcemy cachować. Jeśli korzystamy np. z Woocommerce musimy wpisać tutaj ID stron naszego Koszyka, Zamówienia oraz Moje Konto. Ostatnią rzeczą to wybranie "Cache Minification". My zalecamy wybranie HTML ale można potestować również drugą opcję czyli HTML+inline Java Scripts. Czasami jednak możemy napotkać na problemy z ładowaniem niektórych stron. Na końcu zapisujemy zmiany i cieszymy się szybszą stroną ?

cache-enabler-wordpress-03

Informacja o cache w Panelu Administracyjnym

Wielkość naszego cache możemy sprawdzić zarówno na stronie zarządzania pluginu **Cache Enabler **jak również na stronie głównej panelu administracyjnego. Klikając w hiperłącze w panelu "W skrócie" przejdziemy od razu do panelu ustawień naszego pluginu.

cache-enabler-wordpress-04

Czyszczenie Cache

Jeśli chcemy wyczyścić nasz cache to najszybszym i najłatwiejszym sposobem z każdego miejsca jest kliknięcie w napis "Clear Cache", który pojawił się nam w panelu administracyjnym zaraz koło naszego avatara w prawym górnym rogu. Czyszczenie cache możemy więc wykonać praktycznie na każdej karcie panelu administracyjnego.

cache-enabler-wordpress-05

Zachęcamy was do testów i komentowania. A może znacie inne proste w obsłudze pluginy do cache lub CDN które przyspieszą ładowanie naszych stron ?

Komentarze