Wstęp
Dlaczego w ogóle szukać alternatyw dla świetnego WordPressa ? I czy one w ogóle są nam potrzebne? Jak sami wiece WordPress ostatnio miał swoje gorsze dni i przez dziurę w REST API w wersji 4.7 i 4.7.1 zostało zaatakowane tysiące stron. Jak pisałem w artykule "Czy zawsze warto budować strony na WordPress ??" o WP trzeba dbać, aktualizować, dbać o wtyczki, skórki i o aspekty bezpieczeństwa.
Do tego często potrafi się coś wysypać po aktualizacji, jeśli używamy wiele wtyczek lub np nasz szablon jest rzadko aktualizowany. Dla prostych statycznych stron firmowych można skorzystać z wielu darmowych frameworków jak Bootstrap, Bulma itp.
Co jednak jeśli jesteś blogerem ??
No właśnie. Mając blog można korzystać z wielu rożnych gotowych rozwiązań, ale które będzie lepsze od WordPress. Od niedawna bawię się systemem Ghost który jest oparty na nowoczesnej technologii node.js i widzę w tym rozwiązaniu świetna alternatywę dla WordPress.
Dlaczego więc Ghost ??
Ghost to dość młody projekt w porównaniu do WordPress, jego pierwsza publiczna wersja wyszła 27 września 2013. Od tamtego czasu sporo się zmieniło, ale z tego co można wyczytać w internecie wiele rzeczy dawno obiecywanych do dzisiaj jeszcze nie zostało wdrożonych. Projekt jest wszędzie opisywany jako profesjonalną platformę do publikacji. Nie jest to jednak 100% CMS, ale bardziej platforma do blogowania.
Ghost jest projektem w 100% open source product, który w chwili pisania tego artykułu został pobrany 1,349,290. Jeśli również chcesz go pobrać kliknij w poniższy link:
Jeśli chcesz zobaczyć co nowego pojawiło się w nowym wydaniu polecam changelog:
Polecam też każdemu zapoznać się z dokumentacją:
Najważniejsze zalety Ghost:
- szybkość (jest bardzo szybko ale o tym później),
- bezpieczeństwo,
- obsługa Markdown,
- proste i intuicyjne API,
- wbudowany moduł subskrypcji,
- obsługa AMP od Google,
- podgląd na żywo tego co się tworzy,
- mapa XML strony (/sitemap.xml),
- kanoniczne tagi,
- zoptymalizowane adresy URL,
- Microformat,
- tagi dla Facebook Open Graph,
- wspiera karty Twitter,
- możliwość instalacji skórek (template),
- łatwy eksport i import treści i ustawień.
Wady Ghost:
- brak wyszukiwarki po stronie klienta (można zaimplementować na własną rękę),
- brak geolokalizacji i plików tłumaczeń (polskie daty można zrobić przy użyciu moment.js),
- brak pluginów i rozszerzeń (to dość ważna i długo wyczekiwana opcja)
To między innymi wszystko co dodaje SEO Yoast, AMP for WordPress, Mailchimp for Wordpress lub Jetpack i kilka innych wtyczek w WordPress, tylko że tutaj mamy to wszystko wbudowane w rdzeń naszego systemu.
Szybkość
To na pewno domena Ghost i aplikacji opartych o node.js. Jest szybko. Nieprzyzwoicie szybko. Bez porównania z WordPress i innymi CMSami. Niektórzy twierdzą, że Ghost jest nawet 1,900% szybszy od WordPress. Bardzo szczegółowe testy możecie znaleźć w poniższych dwóch artykułach:
Ja podsumuję to tylko tak: w porównaniu z WP to Ghost jest niesamowicie szybki i widać to na każdym urządzeniu i każdym typie łącza internetowego. Zarówno Front End jak i Back End. Po prostu bajka !!!
Instalacja
Sama instalacja na maszynie lokalnej jest dość prosta. Mozemy skorzystać z gotowca od Bitnami:
Możemy też zainstalować go na własną rękę. Musimy zainstalować najpierw node.js oraz npm. Ściągamy i wypakowujemy paczkę z Ghost z oficjalnej strony. Jeśli już posiadamy wystarczy przejść do terminala do katalogu gdzie chcemy utworzyć projekt i wpisać polecenie, które instaluje wszystkie wymagane pakiety:
npm install --production
Po instalacji wpisujemy polecenie:
npm start
i przechodzimy w przeglądarce pod wskazany adres, który otrzymaliśmy po uruchomieniu usługi.
Wszystko pokazuje ten obrazek gif:
Do panelu admina przechodzimy wpisując w przeglądarce /admin lub /ghost
127.0.0.1:2368/ghost
Panel admina jest bardzo przejrzysty i można go opanować po kilkunastu minutach.
Tak wygląda edycja postów:
Edycja elementów menu:
W Apps znajdziemy pre-instalowane dodatki jak Slack i AMP:
A w zakładce Labs znajdziemy opcje importu i eksportu oraz możliwość włączenia np public API czy listy subskrypcji:
W menu "General" możemy ustawić tez nazwę i tytuł bloga, logo, obrazek główny, ustawić strefę czasową, dodać linki do FB i Twiterra oraz zmienić skórkę.
Wygląd po zmianie template może ulec całkowicie zmianie. Na rynku jest sporo darmowych skórek ale tez i sporo płatnych rozwiązań. Sporo ciekawych template znajdziemy na ThemeForest i dodam że są to połowe tańsze rozwiązania niż dla Wordpress. Średnio template kosztuje w okolicy 19USD. W obecnej chwili na ThemeForest jest już ponad 200 skórek do wyboru.
Ghost templates na ThemeForest
Dzięki skórkom i jej prostej edycji można dość szybko dostosować blog do swoich wymagań nie dużym kosztem i nakładem pracy. To bardzo dobra wiadomość bo napewno jest ważnym punktem na liście przy wyborze systemu blogowania.
Podsumowanie
Ghost jak widzisz jest łatwym, lekkim i przyjemnym narzędziem do blogowania. Posiada sporo fajnych i przydatnych wbudowanych opcji do SEO i świetna optymalizację i cachowanie w serii. Do tego jest bezpiecznym narzędziem, którego nie trzeba aktualizować i dbać o nie jak w przypadku WordPress. Tworzenie motywów na Ghost jest dużo łatwiejsze niż w przypadku WP co daje większe możliwości mniej zaawansowanym userom. Jeśli szukasz dobrego narzędzia z panelem zarządzania do stworzenia platformy blogowej to Ghost będzie moim zdaniem jednym z najlepszych wyborów.
ps.
Niebawem opiszemy Wam jak wyeliminować 2 problemy Ghost: brak wyszukiwarki po stronie klienta oraz brak polskich dat wpisów.
A co ty sądzisz o Ghost ?? Daj nam znać w komentarzu poniżej !!