blog.nayma.pl


Dla miłośników HTML5, CSS3, JS, WordPress oraz systemu macOS

Dariusz Nayma.pl
Autor Wpisu

Podziel się


Tagi


Ghost - świetna alternatywa dla WordPress na bloga

Dariusz Nayma.plDariusz Nayma.pl

Wstęp

Dlaczego w ogóle szukać alternatyw dla świetnego WordPressa ? I czy one w ogóle są nam potrzebne? Jak sami wiece WordPress ostatnio miał swoje gorsze dni i przez dziurę w REST API w wersji 4.7 i 4.7.1 zostało zaatakowane tysiące stron. Jak pisałem w artykule "Czy zawsze warto budować strony na WordPress ??" o WP trzeba dbać, aktualizować, dbać o wtyczki, skórki i o aspekty bezpieczeństwa.

Do tego często potrafi się coś wysypać po aktualizacji, jeśli używamy wiele wtyczek lub np nasz szablon jest rzadko aktualizowany. Dla prostych statycznych stron firmowych można skorzystać z wielu darmowych frameworków jak Bootstrap, Bulma itp.

Co jednak jeśli jesteś blogerem ??

No właśnie. Mając blog można korzystać z wielu rożnych gotowych rozwiązań, ale które będzie lepsze od WordPress. Od niedawna bawię się systemem Ghost który jest oparty na nowoczesnej technologii node.js i widzę w tym rozwiązaniu świetna alternatywę dla WordPress.

Dlaczego więc Ghost ??

Ghost to dość młody projekt w porównaniu do WordPress, jego pierwsza publiczna wersja wyszła 27 września 2013. Od tamtego czasu sporo się zmieniło, ale z tego co można wyczytać w internecie wiele rzeczy dawno obiecywanych do dzisiaj jeszcze nie zostało wdrożonych. Projekt jest wszędzie opisywany jako profesjonalną platformę do publikacji. Nie jest to jednak 100% CMS, ale bardziej platforma do blogowania.

Ghost jest projektem w 100% open source product, który w chwili pisania tego artykułu został pobrany 1,349,290. Jeśli również chcesz go pobrać kliknij w poniższy link:

Pobierz Ghost

Jeśli chcesz zobaczyć co nowego pojawiło się w nowym wydaniu polecam changelog:

Zobacz co nowego w Ghost

Polecam też każdemu zapoznać się z dokumentacją:

Dokumentacja Ghost

Najważniejsze zalety Ghost:

 • szybkość (jest bardzo szybko ale o tym później),
 • bezpieczeństwo,
 • obsługa Markdown,
 • proste i intuicyjne API,
 • wbudowany moduł subskrypcji,
 • obsługa AMP od Google,
 • podgląd na żywo tego co się tworzy,
 • mapa XML strony (/sitemap.xml),
 • kanoniczne tagi,
 • zoptymalizowane adresy URL,
 • Microformat,
 • tagi dla Facebook Open Graph,
 • wspiera karty Twitter,
 • możliwość instalacji skórek (template),
 • łatwy eksport i import treści i ustawień.

Wady Ghost:

 • brak wyszukiwarki po stronie klienta (można zaimplementować na własną rękę),
 • brak geolokalizacji i plików tłumaczeń (polskie daty można zrobić przy użyciu moment.js),
 • brak pluginów i rozszerzeń (to dość ważna i długo wyczekiwana opcja)

To między innymi wszystko co dodaje SEO Yoast, AMP for WordPress, Mailchimp for Wordpress lub Jetpack i kilka innych wtyczek w WordPress, tylko że tutaj mamy to wszystko wbudowane w rdzeń naszego systemu.

Szybkość

To na pewno domena Ghost i aplikacji opartych o node.js. Jest szybko. Nieprzyzwoicie szybko. Bez porównania z WordPress i innymi CMSami. Niektórzy twierdzą, że Ghost jest nawet 1,900% szybszy od WordPress. Bardzo szczegółowe testy możecie znaleźć w poniższych dwóch artykułach:

Zobacz Artykuł nr 1

Zobacz Artykuł nr 2

Ja podsumuję to tylko tak: w porównaniu z WP to Ghost jest niesamowicie szybki i widać to na każdym urządzeniu i każdym typie łącza internetowego. Zarówno Front End jak i Back End. Po prostu bajka !!!

Instalacja

Sama instalacja na maszynie lokalnej jest dość prosta. Mozemy skorzystać z gotowca od Bitnami:

Pobierz Bitnami Ghost

Możemy też zainstalować go na własną rękę. Musimy zainstalować najpierw node.js oraz npm. Ściągamy i wypakowujemy paczkę z Ghost z oficjalnej strony. Jeśli już posiadamy wystarczy przejść do terminala do katalogu gdzie chcemy utworzyć projekt i wpisać polecenie, które instaluje wszystkie wymagane pakiety:

npm install --production

Po instalacji wpisujemy polecenie:

npm start

i przechodzimy w przeglądarce pod wskazany adres, który otrzymaliśmy po uruchomieniu usługi.

Wszystko pokazuje ten obrazek gif:

Do panelu admina przechodzimy wpisując w przeglądarce /admin lub /ghost

127.0.0.1:2368/ghost

Panel admina jest bardzo przejrzysty i można go opanować po kilkunastu minutach.

Tak wygląda edycja postów:

Edycja elementów menu:

W Apps znajdziemy pre-instalowane dodatki jak Slack i AMP:

A w zakładce Labs znajdziemy opcje importu i eksportu oraz możliwość włączenia np public API czy listy subskrypcji:

W menu "General" możemy ustawić tez nazwę i tytuł bloga, logo, obrazek główny, ustawić strefę czasową, dodać linki do FB i Twiterra oraz zmienić skórkę.
Wygląd po zmianie template może ulec całkowicie zmianie. Na rynku jest sporo darmowych skórek ale tez i sporo płatnych rozwiązań. Sporo ciekawych template znajdziemy na ThemeForest i dodam że są to połowe tańsze rozwiązania niż dla Wordpress. Średnio template kosztuje w okolicy 19USD. W obecnej chwili na ThemeForest jest już ponad 200 skórek do wyboru.

Ghost templates na ThemeForest

Dzięki skórkom i jej prostej edycji można dość szybko dostosować blog do swoich wymagań nie dużym kosztem i nakładem pracy. To bardzo dobra wiadomość bo napewno jest ważnym punktem na liście przy wyborze systemu blogowania.

Podsumowanie

Ghost jak widzisz jest łatwym, lekkim i przyjemnym narzędziem do blogowania. Posiada sporo fajnych i przydatnych wbudowanych opcji do SEO i świetna optymalizację i cachowanie w serii. Do tego jest bezpiecznym narzędziem, którego nie trzeba aktualizować i dbać o nie jak w przypadku WordPress. Tworzenie motywów na Ghost jest dużo łatwiejsze niż w przypadku WP co daje większe możliwości mniej zaawansowanym userom. Jeśli szukasz dobrego narzędzia z panelem zarządzania do stworzenia platformy blogowej to Ghost będzie moim zdaniem jednym z najlepszych wyborów.

ps.
Niebawem opiszemy Wam jak wyeliminować 2 problemy Ghost: brak wyszukiwarki po stronie klienta oraz brak polskich dat wpisów.

A co ty sądzisz o Ghost ?? Daj nam znać w komentarzu poniżej !!

Komentarze