blog.nayma.pl


Dla miłośników HTML5, CSS3, JS, WordPress oraz systemu macOS

Dariusz Nayma.pl
Autor Wpisu

Podziel się


Tagi


Nowa Opera Reborn i ciekawe flagi

Dariusz Nayma.plDariusz Nayma.pl

Słowem wstępu

Wczoraj Opera udostępniła aktualizacje swojej stabilnej przeglądarki z nowa nazwą REBORN. Co tak naprawdę wnosi nowa Opera i czy warto się nią zainteresować ?? Co ta przeglądarka posiada lepszego od konkurencji i co można by jeszcze poprawić dorobić żeby było idealnie (oczywiście z mojego punktu widzenia).

OPERA REBORN

Nowa przeglądarka Opery wnosi wiele nowości w wyglądzie i nie tylko. Na pewno najważniejsza nowością jest nowy pasek boczny i nowa odświeżona karta powitalna:

U mnie na macOS wygląda to tak:

Nowy pasek musimy oczywiście najpierw aktywować w ustawieniach (na macOS wciskamy ⌘ + , żeby przejść do ustawień)

Następnie możemy wybrać które elementy mają pokazywać się na pasku bocznym:

Świetną opcją jest umieszczenie na stałe na razie 3 popularnych komunikatorów: Facebook Messenger, WhatsApp oraz Telegram. Mamy dzięki temu szybki i łatwy dostęp do rozmów i nie musimy instalować dodatkowych aplikacji.

Kolejną nowością jest możliwość zmiany skórki na ciemną:

Mnie jakoś nie widzi się ta opcja. Niestety Favicony często zlewają się z ciemnym tłem i nie wygląda to za fajnie.

Świetną opcją jest czytnik newsów. Oprócz tych proponowanych przez Operę dla wybranego regionu (czyli Polski) możemy dodawać nasze kanały newsów.

Jest to świetna opcja dla wszystkich lubiących i korzystających z RSS. Nie trzeba dodatkowych programów żeby mieć dostęp do najnowszych wiadomości. Brakuje mi tu jednak opcji tworzenia katalogów i lepszego informowania o nowościach. Niemniej jednak bardzo podoba mi się ten czytnik newsów. Fajną opcją jest możliwość szybkiego dodania strony do kanału aktualności. Jeśli strona posiada feed do w pasku adresu w prawym rogu pokaże nam się ikona po kliknięciu której możemy szybko dodać wybrany kanał do Opery:

Opera posiada też natywne blokowanie reklam, które działa moim zdaniem całkiem dobrze. Co prawda brakuje mi jeszcze możliwości ręcznego dodawania elementów do blokowania jak to się dzieje w uBlock ale i tak jest dobrze. MOżemy nawet dodawać własne listy lub korzystać z gotowych.

Jest też VPN ale moim zdaniem nie działa on jeszcze jak należy więc osobiście zalecam korzystanie z niego jedynie w trybie incognito. Poniżej pokażę jak to zrobić, by domyślnie był on włączany tylko w tym trybie.

Ostatnią świetną funkcjonalnością, która jest w Operze od dawna to PiP czyli możliwość oglądania wideo w małym okienku z boku ekranu i robienia w miedzy czasie czegoś innego. I działa to świetnie na FB, YT i praktycznie większości serwisów. Wystarczy najechać na video i kliknąć w małą ikonę od góry.

Zachęcam też do zapoznania się z filmem od samych autorów Opery:

Przydatne Flagi

Tak samo jak w Chrome tak i w Operze możemy włączyć lub wyłączyć pewne funkcje. Wystarczy w pasku adresu wpisać polecenie opera:flags i potwierdzić Enterem.

1. Włączenie Opera VPN tylko w prywatnym oknie (trybie incognito)

Oto jak to zrobić:

Przechodzimy do : opera://flags/#browser-vpn

Włączamy "Opera VPN".
Następnie w ustawieniach Opery w sekcji “Prywatność i Bezpieczeństwo” wyłączamy "Opera VPN". Od teraz tryb VPN będzie dostępny tylko w oknie incognito.

2. Włączmy eksperymantalny tryb canvas.

Jest to najlepsza flaga w Chrome do przyspieszenia działania przeglądarki. Na szczęście jest tez dostępna w Operze. Ta funkcja przyspiesza ładowanie stron, gdyż najpierw wczytuje i renderuje widoczną część strony a dopiero później resztę. Dzięki temu większość dobrze napisanych stron ładuje się znacznie szybciej.

Włącz flagę Canvas tutaj: opera://flags/#enable-experimental-canvas-features

3. Używaj prostego cache dla stron HTTP

Ta opcja przyspiesza ładowanie stron z cache. Nie zagłębiałem się w działanie tej funkcji ale na internetach są testy i jest troszkę szybciej ;)

Prosty Cache dla HTTP: opera://flags/#enable-simple-cache-backend

4. Zwiększ liczbę wątków rastrowania

Ta flaga jest odpowiedzialna za renderowanie obrazów na stronie internetowej. Dlatego zwiększenie całkowitej liczby wątków na 4 zwiększy czas ładowania obrazków i całkowity czas ładowania strony. Zmieniamy więc na maksymalną wartość 4.

Zmień liczbę wątków: opera://flags/#num-raster-threads

5. Użycie skalowania FontCache

Jest to kolejna flaga, która przyspiesza czas ładowania strony. Opera może używać istniejących pobranych czcionek w pamięci podręcznej, aby przyspieszyć korzystanie z tych samych czcionek. Cos na zasadzie bibliotek js pobranych z tego samego adresu CDN.

Skalowanie FontCache: opera://flags/#enable-font-cache-scaling

Bonus

Jeśli macie problemy z automatycznym logowaniem np w Disqus i innych serwisach to możecie mieć podobny problem jak ja. Mimo, że zalogowałem się np do Disqus i zaznaczyłem opcję, żeby przeglądarka zapamiętała mój wybór ciągle miałem problem i musiałem się logować na każdej stronie. Okazało się że miałem zaznaczoną opcję "Blokuj ciasteczka i dane witryn spoza serwera". Należy ja odznaczyć i wtedy problem znika.

Podsumowanie

Nowa Opera jest bardzo ciekawą alternatywą dla Safari (której osobiście nie lubię i nie umiem się do niej przekonać za kilka irytujących braków, które konkurencja ma od wieków), Firefox czy Chrome. Ja osobiści używam od wielu lat Opery na zmianę z Chrome, który raz działa lepiej a raz gorzej. Nowa Opera reborn ma natomiast kilka super zalet w porównaniu z konkurencją:

  • Pasek boczny wraz z możliwością przypięcia na stałe popularnych komunikatorów
  • Natywny VPN (nie zawsze działa jak należy ale plus za inicjatywę)
  • Natywne blokowanie reklam
  • Natywny PIP (Safari wprowadziło to dużo później niż Opera)
  • Czytnik aktualności z możliwością dodawania własnych kanałów i stron
  • Szeroki wybór wtyczek i motywów (choć daleko jej jeszcze do Chrome)

Natomiast jest tez kilka minusów:

  • Brak możliwości przestawiania zakładek w katalogach na Pasku Zakładek i ich edycji (jest to irytujące bo trzeba to robić z panelu zakładek !!)
  • Brak możliwości łatwego dodania elementów do blokowania (jest to mała funkcjonalność ale fajnie żeby Opera ja dodała wtedy uBlock pójdzie w odstawkę)
  • Póki co brak możliwości dodawania własnych wtyczek na nowy pasek boczny w Reborn. Osobiście chciałbym jeszcze tam dodać kilka wtyczek do takich aplikacji jak np Todoist czy Google Keep.

Zapraszam do pobierania i testowania nowej Opery Reborn bo naprawdę warto. Zapraszam również do komentowania co wam się podoba i co chcielibyście zobaczyć w kolejnych aktualizacjach.

Pobierz Opera reborn

Komentarze