blog.nayma.pl


Dla miłośników HTML5, CSS3, JS, WordPress oraz systemu macOS

Dariusz Nayma.pl
Autor Wpisu

Podziel się


Tagi


Pingbacki i trackbacki w WordPressie

Dariusz Nayma.plDariusz Nayma.pl

Słowo wstępu.

W WordPress od dawna mamy opcję używania technologii pingback i trackback, które w zasadzie maja jedno podstawowe zadanie: informować właściciela bloga, że ktoś umieścił na innej stronie linka do jego wpisu. Naturalnie wymiana tych informacji może nastąpić tylko pomiędzy witrynami, które wspierają tę technologię.

Podstawowe różnice pomiędzy pingbackiem a trackbackiem.

  • Pingbacki są wysyłane z automatycznie, natomiast trackbacki musimy wysyłać ręcznie.
  • Pingbacki nie wysyłają żadnych treści (tylko link, który pojawi się na stronie po publikacji publikacji), natomiast trackbacki oprócz linka zawierają też skrócony wypis (excerpt) posta, którego dotyczą.

Zasada działania pingback.

Jeżeli dodam na swoim blogu link do wpisu na Twojej stronie (np. dodaje link o Twojego wpisu jako źródło informacji), to dzięki pingbackowi automatycznie otrzymasz o tym informację. W zależności od tego, jak masz skonfigurowanego WordPressa informacja ta pojawi się w kokpicie, a dodatkowo otrzymasz wiadomość e-mail z pytaniem, czy chcesz opublikować ten pingback czy też nie. WordPress informuje nas o nowych pingbackach w taki sam sposób, jak w przypadku komentarzy.

Jeżeli zdecydujesz się na publikację, to pingback pojawi się tuż pod ostatnim komentarzem do Twojego wpisu. Będzie to zwykły link do strony, na której umieszczony został odnośnik do Twojego wpisu. Jako, że pingbacki domyślnie przeplatają się razem z komentarzami, mogą powodować spory bałagan. Wszystko jednak zależy jak zbudowany i skonfigurowany jest nasz szablon, który możemy naturalnie zmienić i zmodyfikować w naszym szablonie potomnym Child Theme.

Zasada działania trackback.

Trackback jest protoplastą pingbacka, i służy również do wymiany informacji o linkach pomiędzy blogami. Technologia ta może przydać nam się już tylko do współpracy ze starszymi blogami. Nowsze strony wykorzystują głównie pingbacka.

Jak wysłać komuś takiego trackback. Najpierw musimy zaznaczyć w opcjach ekrany "Wyślij trackbacki":

pingbacki-i-trackbacki-w-wordpress-01

Następnie pod wpisem zobaczymy nowe pole w którym wpisujemy adresy URL:

pingbacki-i-trackbacki-w-wordpress-02

Jak włączyć/wyłączyć pingbacki i trackbacki ??

Aby włączyć lub wyłączyć pingbacki i trackbacki w WordPress wystarczy zaznaczyć lub odznaczyć opcje w menu Ustawienia->Dyskusja:

pingbacki-i-trackbacki-w-wordpress-03

Mamy nadzieje, że wszyscy zrozumieli podstawowe różnice i zasadę działania pingbacków i trackbacków. Zapraszamy do dyskusji.

Źródła i więcej informacji: http://wpsamurai.pl/co-to-jest-pingback-i-trackback-w-wordpressie/  oraz  http://wpzen.pl/czym-sa-pingbacki-i-trackbacki/

Komentarze