blog.nayma.pl


Dla miłośników HTML5, CSS3, JS, WordPress oraz systemu macOS

Dariusz Nayma.pl
Autor Wpisu

Podziel się


Tagi


Wybieramy najlepszy edytor tekstowy

Dariusz Nayma.plDariusz Nayma.pl

Wstęp

Kiedyś do stworzenia strony internetowej wystarczył nam zwykły notatnik. Świat jednak poszedł do przodu i dzisiaj mamy bardzo dużo ciekawych rozwiązań na rynku. Mamy obecnie dostępnych ogromną liczbę edytorów kodu źródłowego, które oferują nie tylko kolorowanie składni, ale również podpowiedzi, automatyczne domykanie nawiasów lub tagów, a możemy je wzbogacić dodatkowo pluginami. Istnieje sporo darmowych rozwiązań ale są też i dobre płatne programy w które warto zainwestować.

Ciekawe jest też to, że nie ogranicza nas już system operacyjny, ponieważ wybór edytorów jest naprawdę duży, bez względu na to czy pracujemy na platformie macOS, Linuksie czy Windows. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Poniżej przedstawię wam 3 ciekawe edytory, które przerobiłem przez ostatnie kilka miesięcy. Kolejność nie jest przypadkowa, gdyż pewnego dnia natknąłem się w sieci na ciekawy tutorial, który pokazywał możliwości programu Atom.io i to jego spróbowałem właśnie jako pierwszego i porzuciłem Coda2, którego używałem wcześniej.

Atom.io

Atom to nowoczesny i uniwersalny edytor tekstu dla programistów, który został stworzony przez ludzi z Github. Jest programem darmowym i działa na platformie macOS, Windows oraz Linux. Posiada przejrzysty i dopracowany interfejs graficzny który możemy zmieniać za pomocą skórek, a sam program można rozszerzać bardzo dużą ilością pluginów.

Pobierz Atom.io

Aplikacja stworzona została z wykorzystaniem takich technologii jak HTML, JavaScript, CSS oraz Node.js. Dedykowana jest ona twórcom stron i aplikacji webowych. Oferuje min kolorowanie składni, inteligentne autouzupełnienie kodu i zintegrowany menedżer plików.

Program posiada możliwość łatwej i wygodnej personalizacji niemal każdego atrybutu działania edytora. Zaleta programu jest spora liczba rozszerzeń, które sporo ułatwiają i przyspieszają pracę.

Niestety moja przygoda z Atomem skończyła się po kilku tygodniach. Denerwowała mnie prędkość działania programu (napisze od razu że mam iMac 27" Retina w dość wysokiej konfiguracji): atom włączał się bardzo długo a i wyłączał się dobre 2 sekundy. Coda2 działała tutaj dużo lepiej. 2 kwestią była aktualizacja programu i wtyczek. Bardzo często coś nie działało i się krzaczyło. Pewnego dnia po takich właśnie aktualizacjach Atom po każdym włączeniu restartował się i crashował. Walczyłem z nim jeszcze troszkę, jednak ostatecznie stwierdziłem że dam sobie z nim spokój.

Brackets.io

Po problemach technicznych z Atom.io postanowiłem przetestować 2 darmowy edytor którym jest Brackets od Adobe. Brackets to edytor, który powstał przy użyciu wyłącznie HTML, CSS i JS. Najważniejszą różnicą miedzy Atomem i Brackets jest podgląd na żywo projektowanej strony (działa tylko na Google Chrome). Dodatkowo napiszę, że pliki CSS są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Brackets posiada też wsparcie dla plików PSD, dzięki czemu będzie nam łatwiej konwertować projekty graficzne do HTML.

Pobierz BracketsProgram Brackets.io o wiele bardziej przypadł mi do gustu, działa stabilnie i bezproblemowo. Ma też sporo fajnych pluginów i templatów. Wszystkie ustawienia edytujemy za pomocą plików JSON. Jest to dość proste i przyjemne, choć dla początkujących lepszym wyborem będzie jednak atom.io. Jeśli miałbym się do czegoś doczepić to na pewno prędkość działania. Program włącza się czasami kilka sekund a działanie na dużych plikach jest bardzo powolne.

Sublime Text 3

Szukając więc narzędzia równie dobrego co i wydajnego spróbowałem Sublime Text 3. Ten edytor nie jest napisany w HTML, CSS, JS jak poprzednie. Aplikacja została napisana od podstaw w języku C++ i Python z dużym naciskiem na szybkość działania oraz wygodę pracy. I to widać i czuć od pierwszego kontaktu. Program nawet po doinstalowaniu około 30 rozszerzeń włącza się w mniej niż sekundę wraz z poprzednio używanymi plikami. Jest super szybki i Atom czy Brackets zostają bardzo daleko w tyle. Nie mamy też problemów pracować na dużych plikach, tam gdzie Atom potrafił się zawiesić a Brackets zaczynał lagować Sublime działa bez zarzutu.

Pobierz Sublime Text

Sublime Text to bardzo ciekawy edytor, który zadziwia mnie swoimi możliwościami do teraz. Aplikacja wyposażona została w mechanizm kolorowania składni najpopularniejszych języków programowania - C, C++, C#, CSS, D, Erland, HTML, Groovy, Haskell, Java, JavaScript, LaTeX, Lisp, Lua, Markdown, Matlab, OCaml, Perl, PHP, Python, R, Ruby, SQL, Tcl, XML. Bez problemu możemy doinstalować Syntax dla innych języków jak SASS czy LESS czy np. Handlebars. Jedyna wadą edytora jest tak naprawdę cena. 70 dolarów, bo tyle kosztuje Sublime jest jak na polskie realia dość wygórowaną ceną. Jeśli jednak z edytorem spędzasz dziennie kilka godzin to ta inwestycja na pewno się zwróci i nie będziesz żałować ani jednej złotówki/dolara wydanego na ten edytor.

Uwaga!! Wersja testowa nie posiada ograniczeń czasowych i oferuje pełną funkcjonalność programu. Twórca na swojej stronie internetowej zaznacza, że Sublime Text w wersji niezarejestrowanej przeznaczony jest do testów, zachęcając użytkowników do zakupu licencji.

Najciekawsze wtyczki i skórki do Sublime Text 3 znajdziesz w tym wpisie: https://blog.nayma.pl/sublime-text-najlepsze-wtyczki-i-ustawienia/

Podsumowanie

Wszystkie trzy wymienione edytory posiadają mnóstwo opcji i ustawień oraz posiadają możliwość rozszerzenia ich o kolejne funkcjonalności przy pomocy wtyczek i szablonów graficznych. Mój wybór padł na Sublime Text, pomimo jego ceny edytor jest super szybki i stabilny. Instalacja rozszerzeń czy dodatków jest super szybka i wszystko można zrobić w kilka sekund tylko przy pomocy klawiatury. Tak samo z ich odinstalowaniem. Posiada wiele przydatnych funkcji w standardzie i świetne wsparcie dla wielu języków. Po instalacji ładnego motywu graficznego i zmianie ikony programu jest to idealne narzędzie do pracy na co dzień i każda chwila spędzona z tym edytorem coraz bardziej przekonuje mnie że był to dobry wybór!! A ty z jakiego edytora korzystasz i dlaczego wybrałeś akurat jego ? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Komentarze