blog.nayma.pl


Dla miłośników HTML5, CSS3, JS, WordPress oraz systemu macOS

Dariusz Nayma.pl
Autor Wpisu

Podziel się


Tagi


Ghost 1.4.0 już jest

Dariusz Nayma.plDariusz Nayma.pl

Kilka dni temu został opublikowany oficjalnie Ghost z numerem 1.0. To bardzo długo wyczekiwana wersja stabilna i oficjalna. O nowościach w tej wersji pisałem już jakiś czas temu. Dla przypomnienia podaję link: https://blog.nayma.pl/co-nowego-zobaczymy-w-ghost-1-0/
Wpis ten pisałem gdy wersja 1.0 była jeszcze w wersji alpha. Od tego czasu doszło jeszcze kilka nowości, które postaram sie wam przedstawić dzisiaj w tym wpisie.

Nowe Intro

Po instalacji Ghost 1.x przywita nas nowe intro. Główne funkcje systemu zostały oznaczone niebieskimi kropkami, po kliknieciu na które dostaniemy stosowną informację do czego dana opcja służy:

blog.nayma.pl-ghost-1.0-intro


Nowy edytor

Wersja 1.x przynosi zupełnie nowy edytor. Poniższy gif przedstawia jak wygląda i jak z pomocą dolnego panelu możemy szybko dodać nagłówek, pogrubić tekst czy dodac zdjęcie lub link. Mamy do dyspozycji również opcję podzielonego widoku jak w wersjach 0.11.x gdzie po lewej stronie piszemy nasz Markdown a po prawej mamy podgląd. Ciesze sie bardzo że finalna wersja edytora wygląda tak jak na screeniea nie tak jak w wersjach alpha. Tutaj pisanie jest dalej przyjemne i jeszcze łatwiejsze dla ludzi nie znających skrótów klawiszowych lub Markdown.

blog.nayma.pl-ghost-1.0-new-editor


Dodawanie wielu zdjęć

Od teraz mamy mozliwość wgrywania kilku zdjęć jednocześnie. Tego brakowało mi w poprzedniej generacji. Dodatkowo możemy wgrywać zdjęcia przeciągając je z np. Pulpitu i upuszczając na edytor:

blog.nayma.pl-ghost-1.0-multiple-image


Tryb nocny

Prosta rzecz a napewno ucieszy wszystkich, którzy lubią pisać w nocy. Włączamy go w zakładce LABS:

blog.nayma.pl-ghost-1.0-night-shift


Nowa zakładka Design oraz Labs

Odświeżone zostały całkowicie Praktycznie wszystkie zakładki jak i ogólny wygląd panelu. Najwięcej zmian zauwazymy napewno w zakładce LABS. Znajdziemy tam zupełnie nowy importer, który podobno działa dużo sprawniej niż poprzedni.

blog.nayma.pl-ghost-1.0-labs
Dodana została tez nowa zakładka Design, w której znajdziemy opcje menu oraz szablony graficzne. Ma to zdecydowanie większy sens niż w wersjach 0.11.x.

blog.nayma.pl-ghost-1.0-design


Nowe opcje dla postów

Pisząc post możemy dodać tzw Excerpt dzięki czemu nie zostanie on automatycznie pobrany z naszego wpisu. Mała rzecz a cieszy.

blog.nayma.pl-ghost-1.0-post-settings

Została też możliwość dodania dla każdego wpisu kodu dla nagłówka i dla stopki. Fajna opcja jeśli chcemy np. tylko 1 dany post śledzić np w statystykach lub dodać tylko w 1 wpisie jakieś style css.

blog.nayma.pl-ghost-1.0-code-injection


Sortowanie postów

Mamy od teraz możliwość sortowania postów w 3 różnych kategoriach. Kolejne proste usprawnienie, ale przyda się pewnie nie raz.

blog.nayma.pl-ghost-1.0-sortowanie


Inne

Dodatkowo deweloperzy wprowadzili sporo więcej zmian. Ciekawostką jest np. GHOST CLI czyli instalacja i aktualizacja ghost z poziomu konsoli systemowej/bash. Ciekawostką choc dość ważną są fundamenty pod tłumaczenie systemu. Polskie tłumaczenie jest już w drodze i miejmy nadzieję, że do wersji 2.0 opcja tłumaczenia systemu zostanie dodana. Oprócz zalet znalazłem też jedna poważna wadę: nie działa sprawdzanie pisowni w jezyku polskim - jest wbudowane tylko angielskie a przeglądarkowe nie działa. Mam nadzieje, że developerzy Ghost rozwiążą jakoś ten problem.

Wszystkie zmiany można prześledzić tutaj: https://github.com/TryGhost/Ghost/releases

A wy co chcielibyście zobaczyc w kolejnych wydaniach platformy Ghost ??

Komentarze