blog.nayma.pl


Dla miłośników HTML5, CSS3, JS, WordPress oraz systemu macOS

Dariusz Nayma.pl
Autor Wpisu

Podziel się


Tagi


SeoHost.pl

Jak zmieniłem 1password na Enpass

Dariusz Nayma.plDariusz Nayma.pl

Słowem wstępu.

Od dłuższego czasu na rynku dostępnych jest kilka całkiem dobrych managerów haseł. Każdy z nich ma troszkę inny model cenowy i oferuje inne możliwości. Do tej pory od 3 lat korzystałem z 1password. Co lepsza dostałem licencję od znajomego na macOS a na iOS/Android wystarczała mi podstawowa wersja.

Z 1password byłem dość bardzo zadowolony, jednak denerwowały mnie 2 rzeczy. Aplikacja desktop była super na macOS (5.x), jednak na Windows była jedynie stara już kilkuletnia wersja (3.x), która niestety nie nadawała się do niczego. Trzeba było mieć licencję do 3.x i nie do końca radziła sobie z danymi z wersji 5.x co jest oczywiste. Można więc śmiało stwierdzić że 1password w wersji desktop nie miał opcji dla Windows. Tylko wersja abonamentowa miała nowoczesną aplikację. Poniżej przykładowy screenshot z internetu jak prezentuje się aplikacja na Windowsie:

Druga sprawą była opcja synchronizacji. 1password oferuje jedynie iCloud (odpada ja się ma androida i Windowsa do pakietu z macOS) i Dropbox.

1password obiecywało oczywiście wprowadzenie synchronizacji dla Google Drive już w 2015 i 2016 roku ale nic z tym nie zrobiono do dzisiaj podobnie jak z aplikacja dla Windows.

Ogólnie korzystałem z tej 2 platformy ale z Dropbox chciałem zrezygnować z kilku powodów (problemy z bezpieczeństwem, wiele razy wykradzione dane i niestabilna aplikacja dla macOS). Niestety z Dropbox definitywnie zrezygnowałem po ich tweecie o uchodźcach o którym pisze tutaj: GHOST_URL/google-drive-porady-dla-macos/ i przeszedłem finalnie na rozwiązanie od Google. Co za tym idzie musiałem znaleźć nową aplikację do swoich haseł.

Najlepsze jednak jest to że 1password wprowadziło od niedawna jedynie opcje abonamentu dla swoich usług. Więcej pisze o tym MacRumors: https://www.macrumors.com/2017/07/12/security-experts-wary-1password-pushes-cloud-vaults/
i cała sprawa odbiła się już dużą czkawką w internecie. Bardzo dużo ludzi migruje do LastPass, Enpass czy Dashlane.

Obiektywnie o Enpass

Osobiście na aplikację Enpass przesiadłem się dobry miesiąc temu. Jestem bardzo zadowolony z kwestii synchronizacji. Mamy do wyboru:

Mamy tez natywne w pełni sprawne aplikacje na platformy tj.:

Sprawdzałem aplikacje dla macOS, Windows10 oraz Android i wszystkie działają sprawnie i tak samo. Aplikacje desktopowe są darmowe i nie musimy nic płacić za nie. Natomiast aplikacje na smartfony są płatne i kosztują jednorazowo $9.99. Można więc powiedzieć, że komplet aplikacji, które potrzebowałem kosztował w pełnej funkcjonalności $9.99, gdzie za 1password trzeba było zapłacić $49.99 za aplikację desktop a aplikacja na iOS/Android tez kosztowała chyba $9.99. Jak widać gołym okiem inwestycja w Enpass jest dużo bardziej opłacalna.

UWAGA ! Wszystkie dane z 1password możemy wyeksportować do pliku 1pif następnie w Enpass możemy sobie taki plik zaimportować.

Pamiętajmy jednak o tym, że LastPass, Enpass czy Dashlane nie uporządkują nam idealnie danych z 1password i będziemy musieli sobie ręcznie uporządkować wszystkie dane na odpowiednie kategorie.

Poniżej główne okno gdzie wpisujemy master password:

A tak wygląda nasze okno aplikacji. Mamy tutaj podział na różne kategorie oraz możliwość tworzenia swoich katalogów/folderów. Fajna opcją są podpowiedzi o ilości słabych haseł i identycznych haseł na stronach:

Poniżej Ogólne ustawienia programu:

W panelu Zabezpieczenie możemy ustawic wiele przydatnych rzecy i zachowań programu:

W synchronizacji mamy opcję połączenia programy z chmurą np Dyskiem Google:

W zakładce Przeglądarka obowiązkowo musimy włączyć rozszerzenia przeglądarki i połączyć program z wtyczką do np. Google Chrome:

Program robi nam tez kopie lokalne co może sie przydać w przypadku jakiejś awarii:

W Zaawansowane możemy odznaczyć wysyłanie statystyk czy informacji o awariach i wybrać domyślny język programu. Jak sami widzicie program komunikuje się z nami w języku polskim więc jest to kolejny atut programu:

Okienko rozszerzenia dla chrome lub zasobnika systemowego:

W pełni konfigurowalny generator haseł:

Podsumowanie

Enpas to bardzo dobry program. Ma dużo więcej zalet od 1password ale ma też kilka drobnych wad, które mam nadzieje uda się zlikwidować w przyszłości autorom aplikacji.

Zalety:

Wady:

Jeśli szukacie dobrego menadżera haseł to Enpass jest chyba jednym z lepszych rozwiązań (testowałem też Dashlane oraz LastPass i mnie osobiście nie przypadły do gustu tak jak Enpass zarówno jak chodzi o aplikacje tak i koszt). Program działa świetnie na wielu popularnych platformach i posiada możliwość synchronizacji poprzez różne chmury. Aplikacje desktopowe są darmowe a wersja mobilna nie kosztuje majątku. Sama aplikacja pozwala nam zapisywać loginy i hasła do stron www, bezpieczne notatki, licencje oprogramowania i wiele innych rzeczy. Wszystkie dane są szyfrowane 256-bit AES. A ty z jakiej aplikacji korzystasz ? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Komentarze