blog.nayma.pl


Dla miłośników HTML5, CSS3, JS, WordPress oraz systemu macOS

Dariusz Nayma.pl
Autor Wpisu

Podziel się


Tagi


Post Revisions oraz Empty Trash w WordPress

Dariusz Nayma.plDariusz Nayma.pl

Post Revisions oraz Empty Trash w WordPressie

Pewnie wielu z nas wie, że WordPress posiada historię edycji każdej strony czy wpisu nazywaną Post Revisions. Jest to funkcja o tyle przydatna, że możemy się w każdej chwili cofnąć do dowolnej wersji i przywrócić ją jeśli coś nam pójdzie nie tak. Ale tak naprawdę nie potrzebujemy w praktyce tej opcji/funkcji lub możemy ją ograniczyć do np ostatnich 5 wersji. Po co to robić ? Przede wszystkim w celu czystości w bazie danych. Jeśli często edytujemy wpisy lub strony może nam się zrobić niezły bałagan po czasie a i sama baza przechowuje niepotrzebnie dziesiątki kb danych. Co więc zrobić żeby zaoszczędzić sobie kilka/kilkaset kb/Mb ??

Można całkowicie wyłączyć Post Revisions dopisując w pliku wp-config.php poniższą funkcję:

define( 'WP_POST_REVISIONS', false );

lub np ograniczyć historię do powiedzmy 5 ostatnich wersji:

define( 'WP_POST_REVISIONS', 5 );

Stare i niepotrzebne **Post Revisions **możemy usunąć np przy pomocy wtyczki Advanced Database Cleaner, którą znajdziemy tutaj: https://pl.wordpress.org/plugins/advanced-database-cleaner/

Po zainstalowaniu wtyczki w Panelu administracyjnym przechodzimy do zakładki Ustawienia i Database Cleaner. następnie zaznaczamy Revisions i klikamy na Clean selected items. W taki oto prosty sposób możemy oczyścić swoją bazę danych ze zbędnych śmieci.

wordpress-post-revisions-empty-trash-01

Druga prostą operacją, dzięki której możemy zaoszczędzić miejsce w bazie danych jest zmienienie ustawień systemowego kosza. Domyślnie wszystkie wpisy czy strony wyrzucone do kosza są przechowywane przez 30dni. Możemy skrócić ten czas do np 5 dni:

define( 'EMPTY_TRASH_DAYS', 5 ); // 5 dni dla kosza

lub wyłączyć go całkowicie:

define( 'EMPTY_TRASH_DAYS', 0 ); // Wylaczenie kosza WordPress

My jednak zalecamy ustawienie minimum 1 dnia, bo czasami możemy wywalić przypadkiem coś czego nie powinniśmy i nie będziemy wtedy mieli opcji przywrócenia .

Wszystkie możliwości konfiguracji pliku wp-config.php możemy znaleźć tutaj: http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php

Komentarze