blog.nayma.pl


Dla miłośników HTML5, CSS3, JS, WordPress oraz systemu macOS

Dariusz Nayma.pl
Autor Wpisu

Podziel się


Tagi


WordPress WP Rocket Cache Plugin

Dariusz Nayma.plDariusz Nayma.pl

Słowem wstępu.

Dzisiaj opiszemy wam WP Rocket Cache Plugin. Po ostatnich wielu testach różnych pluginów do cachowania dla WordPress byliśmy zadowoleni z efektów jednak cały czas nie dawało nas spokoju kilka innych zagadnień jak lepsza kompresja zdjęć i jeszcze szybszy i wydajniejszy plugin do cachowania strony. Postanowiliśmy zakupić licencję WP Rocket Cache Plugin i przetestować ten plugin który jest chwalony przez wiele serwisów. Licencja dla pojedynczej strony to 39 USD co jest kwota dość wysoką dla małych serwisów. Licencje możemy zakupić na stronie producenta: http://wp-rocket.me. Porównanie z innymi pluginami znajdziecie tutaj: http://wp-rocket.me/features/. Nie będziemy się tutaj rozpisywać bo wszystkie informacje możemy znaleźć na stronie producenta a konfiguracja i używanie pluginu jest bardzo proste.

Konfiguracja WP Rocket Cache Plugin

Konfiguracja programu jest bardzo prosta i podobnie jak w przypadku Cache Enabler trzeba zaznaczyć kilka opcji. W pierwszej kolejności możemy włączyć opcję Lazyload która pozwoli nam na opóźnienie ładowania obrazków na stronie np wpisów co pozwoli zmniejszyć czas ładowania. Następnie włączamy Optymalizację HTML, Google Fonts, jeśli z nich korzystamy oraz CSS. Jesli chodzi o optymalizację JS to nie zalecamy tej funkcji bo bardzo często strony mogą nie ładować się poprawnie. tak było np w naszym przypadku. Następnie włączamy cache dla urządzeń mobilnych oraz zalogowanych użytkowników i to by było na tyle ?

wordpress-cache-wp-rocket-05

W zakładce Narzędzia możemy szybko opróżnić/wyczyścić pamięć cache oraz wczytać nową.

wordpress-cache-wp-rocket-06

Czas na testy ?

Po włączeniu i aktywowaniu wtyczki WP Rocket Cache Plugin zrobiliśmy kilkanaście różnych testów i rezultaty nas zaskoczyły. Oczywiście pozytywnie. Poniżej test naszej strony z włączonym pluginem Cache Enabler, który opisaliśmy kilka dni temu tutaj: https://blog.nayma.pl/darmowy-plugin-cache-enabler-dla-wordpress/

cache-enabler-wordpress-02

Poniższy test pokazuje czas ładowania się strony z włączonym Photonem z Jetpack oraz WP Rocket Cache Plugin. To jeden z lepszych czasów jakie udało nam się uzyskać, średnio uzyskiwaliśmy czasy około 1 sekundy co uważamy za dobry wynik i blisko 2 razy lepszy niż w poprzedniej konfiguracji.

wordpress-cahce-wp-rocket-01

Czas na testy w znanym serwisie GTmetrix.

Test można zobaczyć tutaj: https://gtmetrix.com/reports/blog.nayma.pl/faf1fzkD

wordpress-cahce-wp-rocket-02

Test po zmianie pluginu do cache na WP-Rocket okazał się zmianą na spory plus. Dodatkowo włączyliśmy jeszcze Photon z modułu Jetpack który minimalnie pomógł przyspieszyć stronę. Z modułem Jetpacka mieliśmy kilka problemów ale po regeneracji miniaturek i zmianie wielkości zdjęć udało się opanować sytuację.

Jeśli ktoś z was używa funkcji do wyłączenia niepotrzebnych modułów Jetpack wtedy musimy przerobić lekko funkcję:

// Usuniecie zbdnych modulow z Jetpack by Automatic

function Jetpack_Mini_Init() {
if (class_exists('Jetpack', false )) {
function Leave_only_JetpackMini_modules ( $modules ) {
$return = array();
$return['stats'] = $modules['stats'];
$return['shortlinks'] = $modules['shortlinks'];
$return['protect'] = $modules['protect'];
$return['publicize'] = $modules['publicize'];
$return['sharedaddy'] = $modules['sharedaddy'];
$return['photon'] = $modules['photon'];
return $return;
}
add_filter( 'jetpack_get_available_modules', 'Leave_only_JetpackMini_modules' );

function Activate_only_JetpackMini_modules() {
return array( 'stats', 'shortlinks' );
}
add_filter( 'jetpack_get_default_modules', 'Activate_only_JetpackMini_modules' );
add_action( 'plugins_loaded', 'Jetpack_Mini_init' );

Test można zobaczyć tutaj: https://gtmetrix.com/reports/blog.nayma.pl/61vVDYyE

wordpress-cahce-wp-rocket-03

Jak widać wielkość strony zmalała ponad 300%, czas ładowania zmalał o połowę a ocena podskoczyła z 58% do 94%. Dzięki WP-Rocket Cache Plugin zmniejszyła się też liczba zapytań. Na koniec wynik z Google PageSpeed Insights z którego również jesteśmy zadowoleni i jest sporo lepszy jak w przypadku Cache Enabler.

wordpress-cache-wp-rocket-04

Podsumowanie.

Uważamy że wydanie 39 dolarów na WP-Rocket Cache Plugin było dobrą inwestycją. Strona bardzo mocno przyspieszyła i uzyskała zdecydowanie 2-3 razy lepsze wyniki niż jak w przypadku poprzedniego pluginu Cache Enabler, który co prawda był darmowy ale nie uzyskał nawet w połowie tak dobrych wyników. Jeśli posiadasz więc stronę, na której zarabiasz i którą odwiedza sporo osób dziennie uważamy że warto zainwestować troszkę i zaopatrzyć się w ten właśnie plugin, bo wyniki mówią same za siebie. Jeśli jednak masz małą stronkę i nie chcesz wydawać 39 dolarów to myślimy że zadowolisz się darmowym rozwiązaniem Cache Enabler które opisaliśmy tutaj: https://blog.nayma.pl/darmowy-plugin-cache-enabler-dla-wordpress/. Zapraszamy oczywiście do dyskusji poniżej i waszych spostrzeżeń i komentarzy. Może znacie inne dobre rozwiązania, które są również dobre, i nie kosztują kroci.

Komentarze