blog.nayma.pl


Dla miłośników HTML5, CSS3, JS, WordPress oraz systemu macOS

Dariusz Nayma.pl
Autor Wpisu

Podziel się


Tagi


Backup and Sync dla macOS + porady

Dariusz Nayma.plDariusz Nayma.pl

Słowem wstępu

Z Dropbox byłem uwiązany od dobrych kilku lat i tak naprawdę przez ostatni rok potrzebny był mi tylko z powodu 1password, który do dzisiaj nie oferuje innej opcji synchronizacji innej niż iCloud oraz Dropbox (nie korzystam z żadnej z nich). Na szczęście jakiś czas temu przesiadłem się na Enpass, który ma wiele różnych opcji konfiguracji, jest darmowy w wersji na desktopy, nie jest opcją abonamentową jak 1password od niedawna i do tego wszystkiego ma dobrą i sprawną aplikację na Windows oraz Linux, której nigdy nie było w 1password. Ale o menadżerach haseł napisze w osobnym artykule.

Gdy 14 czerwca zobaczyłem poniższy wpis na Twiterze na profilu Dropbox poczułem się zbulwersowany.

Ja wiem, że np. Google też sponsoruje i wspiera różne dziwne akcje, ale przynajmniej nie pisze wprost, że nie istniałoby bez imigrantów. Skoro głównym źródłem finansowania Dropbox są imigranci to ja osobiście podziękowałem już definitywnie tej usłudze i firmie.

Przyszedł więc czas na powrót do bardzo dawno zapomnianego przezemnie Google Drive. Jako, że korzystam z Gmail, Google Dokumenty, Google Maps i Google Chrome oraz przesiadłem się ponad rok temu z telefonów Apple na sprzęt z Androidem myślę, że będzie to uzupełnienie całości. Nie mam do końca zaufania do żadnych z dużych korporacji ale Google póki co nie zawdzięcza swojego istnienia i funkcjonowania uchodźcom.

Dzisiaj (a właściwie wczoraj późnym wieczorem) Google pokazało nową wersję swojego narzędzie o nazwie Backup and Sync / Kopia zapasowa i synchronizacja. Możemy ja pobrać z oficjalnej strony Google:

https://www.google.com/intl/pl_ALL/drive/download/

Akceptujemy warunki i pobieramy plik InstallBackupAndSync.dmg.

Przenosimy nowa apke do katalogu z Programami zgodnie z instrukcją.

UWAGA ! Jeśli mamy zainstalowany Google Drive warto go odinstalować wcześniej i zrobić świeżą instalację.

Klikamy na ROZPOCZNIJ:

Logujemy się do swojego konta Google:

Teraz wyświetli nam się informacja, że możemy sobie wybrać do synchronizacji różne foldery na komputerze. Wybieramy więc te foldery, które chcielibyśmy synchronizować w chmurze.

UWAGA ! Jeśli nie macie podwójnego uwierzytelnienia do swojego konta Google warto to zrobić. Pamiętajcie że przechowując ważne pliki np. jakiś swoich projektów dobrze jest ustawić mocne hasło dla konta Google (takie, które używamy tylko dla konta Google i dla żadnej innej usługi) oraz ustawić dodatkowe uwierzytelnienie SMS lub przez tel z androidem. Zapobiegniemy wtedy przejęciu swojego konta i będziemy mogli spać spokojniej. Jedynie Google i niektóre agencje rządowe USA będą pewnie miały dostęp do naszych plików ale myślę, że to zrozumiałe dla każdego ;)

Wybieramy równiez do synchronizacji nasz folder Google Drive:

I po chwili zacznie się synchronizacja a my zobaczymy nasz folder Google Drive:

Pierwsze wrażenia

Na razie jest jeszcze za wcześnie by coś powiedzieć o nowej aplikacji. Program na pewno dużo lepiej prezentuje się na ekranach Retina. Poprzedni Google Drive niestety nie był dostosowany dobrze do tych urządzeń.

Mamy wyświetlone wszystkie niezbędne informacje i łatwy dostęp do wersji internetowych Dysku Google, Zdjęć oraz katalogu lokalnego.

Zmieniły sie tez zupełnie ustawienia i sam wygląd aplikacji. Poniżej możecie zobaczyć screeny 3 zakładek ustawień programu:

Póki co nie zauważyłem żadnych problemów z synchronizacją. Wszystko działa jak należy i bardzo szybko i sprawnie.

UWAGA ! Program nie działa na becie macOS High Sierra. Crashuje się przy logowaniu. Natomiast poprzednia wersja Google Drive nie działała i tak z nowym systemem plików APFS. Także jeżeli ktoś chce stabilnej pracy to jedynie macOS Sierra lub niższa wersja. Na Windows 10 program nowy program Google tez działa jak należy.

Screenshoty

W Dropbox była (choć od ostatnich 2 wersji aplikacji nie działała) synchronizacja screenshotów do konta Dropbox. Możemy uzyskać ją również na macOS. Wystarczy zmienić folder docelowy. Tworzymy w naszym katalogu GoogleDrive katalog Screenshots. Następnie przechodzimy do terminala i wpisujemy:

defaults write com.apple.screencapture location ~/Dysk\ Google/Screenshots/

Wpisujemy nasze hasło administratora. Następnie jeśli wszystko poszło bezbłędnie wpisujemy komendę:

killall SystemUIServer

Od teraz Screenshoty będą zapisywane w odpowiednim katalogu i synchronizowane miedzy urządzeniami a my będziemy mogli je w prosty sposób udostępniać z menu kontekstowego.

Komentarze